Напередодні Водохреща святкується Святий Вечір, на який готують пісні страви і голодну кутю.

19 січня християни східного обряду відзначають Хрещення Господнє або Водохреще. А 18 січня, напередодні цього світлого свята, проходить водохресний Святвечір, Святий Вечір, на який подають голодну кутю. Розповімо докладніше про цю та інші традиції напередодні Водохреща.

За церковними канонами 18 січня настає підвечірок, тобто, переддень великого свята. З 19 числа закінчуються Святки, «розгул нечистої сили», коли всупереч настановам святих отців молодь ворожить, намагається всіма силами заглянути в майбутнє, щоб дізнатися власну долю. Тому в цей вечір ворожили всі, хто не встиг зробити це раніше. Пам'ятаєте, ще у Жуковського «Раз в Крещенский вечерок девушки гадали…». Саме сьогодні кидають черевичок за ворота, а за столом незаміжня брала ложку тільки від того, за кого згодна вийти заміж. В умовах великого міста і сучасних традицій водохресні ворожіння здаються застарілими і безглуздими, але чому б не влаштувати посиденьки з подругами і не поворожити?

Голодна кутя та інші традиції у вечір перед Водохрещем

В день напередодні Водохреща дотримуються суворого посту, як і на Різдво. Весь день не можна нічого їсти, навіть дітям і людям похилого віку. Від посту звільнялися вагітні і хворі, але і вони в цей день їли дуже скромну, пісну їжу.

Готували голодну або бідну кутю: тільки крупа, мед і родзинки. Без маку та узвару! На стіл подавали непарну кількість пісних страв. Зазвичай на водохресний Святвечір готували гречані млинці, квашену капусту, здобні пироги з рибою, картоплею, вареники, кисіль. На стіл ставили свічки, залишаючи тільки трохи приглушеного світла.

Після домашньої вечері в колі сім'ї, що проходила дуже тихо, без гучних розмов, відбувався ритуал, під час якого кутю проганяли. Господиня брала керамічний посуд, у якому подавала голодну кутю, йшла з дому і розбивала його об ворота, примовляючи «геть, кутя, з покуття»! Після цього молоді хлопці йшли по дворах і щосили били по воротах, створюючи неймовірний шум. Вважалося, що таким чином вони виганяють нечисту силу з секретних місць, де вона ховається і змушують піти геть від людського житла. А назавтра, на світле Водохреще, вся нечисть пропаде з лиця землі до наступних Святок.

А ось колядувати можна аж до Стрітення, 15 лютого, бажаючи всім миру, щастя, добра, любові та благополуччя.

​Хрест у ополонці на Водохреще

Саме 18 січня йшли на річку, щоб вирубати ополонку для Водохреща, купання. При хорошому морозі ополонку вирізали у формі хреста, а цей крижаний хрест ставили поруч вертикально. Ополонку на Водохреще називали «йорданню», що символізувало єдність води в усьому світі, те, що водою, якою колись хрестився Ісус, тепер наповнені всі водойми.

До хреста у ополонці несли дари: барвінок - символ любові, калину - материнства, сосну - життя. А сам хрест поливали квасом з буряків, від чого він ставав червоним, кривавим.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

 • Виготовлення

  дерев’яних столів під замовлення. Звертатись за тел.  0666418502 Андрій  

 • Продається

   зброя із документами. В наявності патронаж, чохол, сейф. Звертайтеся за тел 066 66 18 815...

 • Перетягуємо

  автомобільні салони і сидіння любих марок і моделей, авто в ткань, натуральну кожу, эко-кожу....

 • Продам

  великого робочого коня. Деталі по телефону 0687587154 Микола.  

 • Продається

  прицеп. Звертайтеся за номером 066 66 18 815    

Погода

Погода