4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day). Згідно з Концепцією загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на 2017-2022 роки, щороку в Україні захворюють на рак 150 тисяч людей.

На жаль, найчастіше рак виявляють на останніх стадіях. Чим швидше виявлять захворювання, тим більше шансів одужати. Однак кожен випадок індивідуальний і бувають винятки.

Симптоми раку

У всіх вони різні. Лікарі не називають точних симптомів. Але є загальні, коли людина відчуває слабкість, худне, швидко виснажується, не має апетиту.

Якщо ви помітили ці симптоми у себе, не варто відразу йти до онколога. Вони притаманні й інших хворобам, тому потрібно просто звернутися до лікаря.

Як перевіритися на наявність раку

Треба звернутися до терапевта у державу чи приватну лікарню. За реформою – звернутися до сімейного лікаря. Якщо вас нічого не турбує, він направить на загальний медичний огляд. Якщо щось турбує – до спеціаліста та на додаткові обстеження.

Кожній віковій категорії рекомендують певні обстеження. Наприклад, у 20 років робити мамографію не потрібно – це роблять після 50 років. Для жінок до 50 років роблять ультразвукове дослідження раз на рік. До речі, є checklist обстежень з урахуванням віку та статі.

Як зменшити ризик розвитку раку

Повністю уберегтися від онкозахворювання неможливо, але можна зменшити загрози.

– Не пити алкоголь, не курити, уникати тривалого перебування на сонці і в соляріях.

– Займатися спортом, збалансовано та здорово харчуватися.

– Дізнатися про онкологічні захворювання у кровних родичів. За всіма стандартами потрібно починати обстеження за 10 років від смерті близького родича. Наприклад, в 45, якщо батько помер від раку в 55 років.

– Регулярно проходити медогляд.

– Лікарі зауважують, що не потрібно боятися раку і жити з думкою лише про хворобу.

Цікаві факти:

– В онкології існує три великі групи методів лікування: препарати, опромінення, операція.

– Останніми роками розвивається мультидисциплінарний підхід в онкології: коли людину, яка бореться з раком, лікують одночасно терапевт, променевий терапевт і хірург. Втрьох розробляють оптимальну тактику. Розуміння важливості такого підходу є в лікарнях у великих містах – там, де лікарі регулярно літають на конференції, звикли до обміну досвідом.

– Спростували багато фактів про рак грудей. «Раком грудей хворіють тільки жінки з групи ризику. Якщо немає факторів ризику, не захворієш», «Фіброаденоми перероджуються в рак грудей», «Тісні бюстгальтери викликають рак грудей», «Аборт провокує рак грудей», «Травми грудей провокують виникнення раку», «Імпланти збільшують ризик раку грудей», «Мастопатія – передракове захворювання», «Оральні контрацептиви викликають рак грудей». Це все неправда. А от те, що мамографію не можна робити вагітним – це правда. Як і те, що годування грудьми і пологи знижують ризик раку грудей.

– У Великобританії провели дослідження: в усіх хворих, які померли з різних причин, шукали онкологічні захворювання. За даними дослідження, у 90% знайшли онкозахворювання. Але вони померли від інших причин. Щодня в організмі людини утворюється безліч злоякісних клітин, з якими бореться імунітет, і вони “йдуть” через природну боротьбу. Чому розвивається рак – достовірно ніхто досі не знає.

– На розвиток раку впливає стрес. Лікарі кажуть, що зустрічають багато людей, які 3-5 років до хвороби пережили величезний стрес. Він повинен бути дуже сильним – такий, який позбавляє людину сну, здатності нормально їсти, коли в процесі стресу людина худне. Тоді кортизол (гормон стресу) бушує. Якщо такий стрес був, краще прийти до лікаря раніше. Зазвичай через два роки після такого починається хвороба. Але точну картину ніхто не знає.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

 • Продам

  3х місячних кроленят, порода " полтавське срібло" (великан) ціна 200 грн. Подробиці за тел....

 • Продам

  цуценят породи шпіц. За детальною інфлормацією звертатись за тел 0930709168-0665249480. ...

 • Потрібен продавець

  магазин дитячого одягу ,,МОЄ СОНЕЧКО'', яких знаходиться біля вокзалу.За детальною інформацією...

 • Бригада

  робітників виконає внутрішні роботи "під ключ" (гіпсокартон, плитка, шпаклівка, шпалери,...

 •  Продам

  2х кімнатну квартиру в селі Біловіж. Деталі за номером 0995052187  

Погода

Погода