Нині місту Дубно виповнилося 918 років від першої літописної згадки про нього.

Місто, як і раніше, розташоване на берегах річки Ікви. Перша згадка про Дубно присутня в Іпатіївському літописі і датується 1100 роком – воно дійсно дуже поважного віку. Там, у літописі, поселення згадується під назвою Дубен та вказано що Дубно разом з Острогом було передано Чарторийськом та Буськом князеві Давиду Ігоровичу.
Далі місто згадується у 1149 році, у зв’язку з перебуванням на Волині князя Юрія Долгорукого.
1240 року Дубно спалили монголо-татари, після чого воно стало невеличким поселенням. З 1386 р. цей населений пункт є власністю князя Федора Острозького. У 1498 році Дубно одержало магдебурзьке право і дозвіл влаштовувати щотижневі базари й щорічний ярмарок. Територія міста поступово розширювалася, зростала кількість населення, розвивалися ремесло, торгівля.
Літом1648 року, під час Визвольної війни 1648—1654 рр. під проводом Богдана Хмельницького, до Дубна вступили полки Максима Кривоноса.

У XVIII ст. місто двічі відвідав мандрівний філософ і поет Григорій Сковорода. А наступного століття тут побували В. Г. Короленко і Т. Г. Шевченко, який оглядав місця, описані М. В. Гоголем у повісті «Тарас Бульба». Тут же збирав матеріал для опери «Тарас Бульба» видатний український композитор М. В. Лисенко.

Найголовнішим туристичним об’єктом міста є Замковий комплекс, де зараз працює Дубенський історико-культурний заповідник.

Замок князів Острозьких є однією з найдавніших споруд Дубна. Датою побудови вважається далекий 1492 р. Протягом свого існування замок не один раз перебудовувався та укріплювався. Зокрема, північний та південний бастіони з сторожовими банями були побудовані у XVII столітті. Замковий комплекс був оточений двома ровами, які при потребі наповнювалися водою з річки. За весь час існування замок жодного разу не взяли штурмом. 

Після Першої Світової Війни фортеця залишилася без даху та перекриття, а від надбрамної вежі збереглися тільки портал з гербом князів Острозьких. Відбудований замковий комплекс був протягом 1934-37 років. Зараз нині цю героїчну споруду активно штурмують туристи беручи її приступом з допомогою вхідних квитків. 

Монастир кармеліток

Монастир кармеліток у місті Дубно заснувала Анастасія Чернецька у 1660 році. Щоправда існує і альтернативна версія імені його фундаторки та дати заснування – вважається, що такою була княгиня Теофілія-Людвига Любомирська і зробила цей знаменний вчинок вона у 1702 році. Менше з тим – самі монастирські будівлі були побудовані раніше: костел 1630 року, монастирський корпус – 1686-го.

 

Костел Яна Непомука

Був побудований у 1830-х роках. Ініціатором будівництва стає А. Осинський – місцевий парох. Радянська влада костел закриває, і робить у його приміщенні спортзал школи. Як результат –внутрішні розписи знищено, а фасад костелу понівечено. 

ільки 1990 року споруді додумалися надати статус пам’ятки архітектури. Наступного року костел повертають віруючим неофіційно, а вже 1994 року громада стає його повноправним власником.

 

Велика Дубенська синагога

Згідно з переписом населення 1865 року, з 7922 жителів міста Дубно – 6285 (80%) були особами єврейської національності. Тому в місті на той час було аж 15 синагог та молитвенних домів, 22 хедера, тобто єврейських початкових шкіл для хлопчиків, 2 чоловічих єврейських училища та єврейська типографія. Щоправда жорстоку боротьбу з часом та ідіотами змогла виграти лише одна синагога. Побудована вона була у XVI столітті. Завершенню зведення іудейської святині сприяв князь Любомирський. Одночасно із заснуванням синагоги при ній починає діяти хор, який часто виступає в інших іудейських храмах Волині, зокрема в Острозькій синагозі, та виконує найкращі композиції єврейської літургії.

Свято-Іллінська церква

Побудована у 1907 році на місці старої дерев’янної. Кошти на спорудження жертвували місцеві мешканці. Розташований храм на одній з найстаріших вулиць міста. У церкви декілька входів, власне головний і виходить на центральну вулицю. Скоріше за все, це й зумовило нетипову орієнтацію цього православного храму – входом на північ. Церква побудована у неоруському стилі. Нині храм діючий і належить громаді УПЦ КП.

 

Монастир бернардинів

Монастир заснував Януш Острозький у 1614 р. Проте саме його будівництво розпочалось вже у 1627 році. 1658 року відбулося освячення костелу, проте зодчі роботи триватимуть і далі. Монастир зміг проіснувати до 1852 року, а це більше двохсот років. Тоді ж згорає Миколаївський собор і уряд зобов’язує князя Любомирського (власника Дубно у той час) побудувати новий собор. Любомирський відмовивляється і тоді усі приміщення монастиря Бернардинів передають православним. Костел пристосували під ортодоксальний собор.

Луцька брама

Ця оборонна споруда розташована на старовинній дорозі з Дубного до Луцька. Брама була головним опорним пунктом на західному оборонному рубежі міста. Фортифікація була зв’язана з земляним валом та ровом із водою, через який перекидався міст до брами. Побудована башта була в кінці XV або початку XVI століття Костянтином Івановичем Острозьким. 

Спочатку Луцька брама була двохярусною з наскрізним проїздом. Згодом добудовується третій ярус. Перші два яруси виконані з піщаника, третій – з цегли. У 1785 році, під час ремонтних робіт, були закладені арки проїзду, і на усіх трьох ярусах облаштовані звичайні приміщення.

 

 

Спасо-Преображенська церква 1643р.

Побудована в 1643 році, на місці дерев’яної церкви, в якості уніатського храму при уніатському базиліанському Спаському монастиреві. Сам монастир, найімовірніше, був побудований ще у першій половині XV століття Василем Красним Острозьким або його сином – Іоаном Острозьким – у другій половині XV століття. Церква кам’яна, покрита залізом.

Раніше будівля з усіх сторін була оточена водами Сурмичського ставу. Тому 1887 році для прихожан будують новий міст. Зараз дістатися до святині не складає проблеми, адже знаходиться вона на суші і є діючим храмом УПЦ КП.

Церква Пророка Божого Іллі 1992 р.

Дорогою до попередньої пам’ятки натрапив на ще одну церкву. Якби не купола, то ця споруда мало чим відрізнялася б від звичайного житлового будинку. Взагалі дивлячись на неї гадається: чи то громада мала недостатньо коштів, чи то рахувала що для спілкування з Богом не потрібно будувати величний храм. Архітектурної цінності тут не має. Побудована церква Пророка Божого Іллі у 1992 році.

 

 

 

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

 • Продається

   зброя із документами. В наявності патронаж, чохол, сейф. Звертайтеся за тел 066 66 18 815...

 • Перетягуємо

  автомобільні салони і сидіння любих марок і моделей, авто в ткань, натуральну кожу, эко-кожу....

 • Продам

  великого робочого коня. Деталі по телефону 0687587154 Микола.  

 • Продається

  прицеп. Звертайтеся за номером 066 66 18 815    

 • Продам

  дрова 12 м ольха-береза. Звертатись за тел. 0667824577  

Погода

Погода