14 жовтня, у день Покрову Божої Матері, православні християни згадують чудо, яке сталося в 910 році.

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про свято, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні».

Повна назва свята — Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Згідно Передання, Богородиця з’явилася віруючим, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі. Сталося це в 910 році. Божа Матір розкрила свій омофор (покривало для голови) над людьми, і це чудо стало знаком заступництва над людьми. У свята немає аналогів в інших гілках християнства.

Події Покрову Пресвятої Богородиці

Диво явлення Богородиці відбулося в середині Х століття. У Влахернській церкві в Константинополі зберігалися риза Богоматері, омофор (покривало для голови) і частина пояса. Ці святині в V столітті перенесли сюди з Палестини. Був недільний день, йшло всенічне бдіння. Серед парафіян був святий Андрій, Христа ради юродивий. У середині ночі, під час молитви, він побачив, як по небу йде Пресвята Богородиця. Вона була осяяна світлом, поруч з нею йшли Іоанн Предтеча, Іоанн Богослов, ангели й святі.

Святий Андрій побачив, як Божа Мати стала на коліна і почала зі слізьми молитися за християн. Потім підійшла до Престолу храму і продовжила молитися там. А потім — зняла з голови омофор і розпростерла його над людьми, що молилися. У цей момент сяйво йшло не тільки від Богородиці — покривало теж світилося «краще променів сонячних». Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей: «Царю Небесный, – глаголаше в молитве на воздусе со Ангелы стоящая Всенепорочная Царица, – приими всякаго человека, молящегося к Тебе и призывающего Имя Мое на помощь, да не отыдет от Лика Моего тощ и неуслышан».

Історія святкування Покрову Пресвятої Богородиці

Ми читаємо про встановлення свята в руському Пролозі ХІІ століття (давньоруський житійний збірник). «Се убо, егда слышах – помышлях; како страшное и милосердное видение и паче надеяния и заступления нашего, бысть без празднества… восхотех, да не без праздника останет Святый Покров Твой, Преблагая».

На Русі церкви в честь Покрову Божої Матері стали будувати в XII столітті. Одна з найдавніших і найкрасивіших Покрова на Нерлі. Її у 1165 році збудував святий князь Андрій Боголюбський. У той же час він встановив і саме свято.

Ікона Покрову Пресвятої Богородиці

Найдавніші на Русі зображення свята Покрову можна побачити на брамі Різдвяного собору в Суздалі і в розписах собору Снетогорського монастиря в Пскові. Відносяться вони до XIV століття.

pokrov_suzdalhttps://news.church.ua/files/2016/10/pokrov_suzdal-

Відомі дві основні іконографічні традиції Покриву – «суздальський» і «новгородський». У першому випадку Богородицю зображують перед храмом, вона простягає свій омофор (покривало для голови) над усіма, хто молиться в ньому. Найперший відомий нам зразок «суздальського» типу — храмова ікона Покровського Суздальського монастиря. Вона була написана в другій половині XIV століття, а нині зберігається в Державній Третьяковській галереї.

suzdal_hramovaya_pokrov

У «новгородському» типові ікон омофор підтримують ангели, а не Богородиця. Сама Божа Матір стоїть посередині храму. Одна з найбільш ранніх ікон цього типу походить зі Звіриного монастиря і датується 1399 роком. Зараз її можна побачити в Новгородському музеї.

pokrov_novgorodhttps://news.church.ua/files/2016/10/pokrov_novgorod-

В кінці XV століття ці дві іконографічні традиції стали об’єднуватися.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода