У церкві 18 грудня вшановується пам’ять святого Сави, який жив приблизно в V столітті на території Каппадокії.

Ким був Сава Освячений

Сава народився в сім’ї благочестивих християн і у вісім років відправився вивчати Слово Боже в монастир святої Флавіани. Там він швидко засвоїв грамоту і став справжнім християнином. Батьки дуже просили Саву повернутися до мирського життя, але він своє призначення бачив у служінні Богу. Не дивно, що Сава вирішує прийняти чернечий постриг. Десять років він провів у монастирі, де постійно молився й постився. Через три роки він приймає рішення закритися в печері, де пробув п’ять років. За життям ченця постійно стежив преподобний Євфимій. Після того, як Євфимій помер, Сава вирішив оселитися неподалік від обителі Герасима Йорданського. Дуже скоро до Сави починають приходити учні, в результаті чого утворюється Велика Лавра. Далі ченці отримали знак згори про те, щоб влаштувати усередині печери церкву. Говорили, що своїми молитвами він міг робити дива, володів даром зцілення хворих і уражених бісами.

18 грудня – традиції, звичаї та обряди у Савин день

Саву вважали продовжувачем робіт, розпочатих напередодні Варварою. Це стосувалося морозів, які посилюються з кожним днем. Протягом століть народ помітив, що за три дні (починаючи з Варвари 17 грудня і закінчуючи днем Миколая 19 грудня), морози все міцніше і міцніше стають.

З цього приводу люди навіть придумали прислів’я: «Варвара мороз мостить, Сава гвозді в нього гострить, а Микола вже прибиває».

На 18 грудня у слов’янських дівчат існувала така традиція. Прокинутися треба було рано (до того, як сонце зійде), і насіяти борошна через зворотний бік сита. Поруч у цей момент обов’язково повинна бути жінка похилого віку (тітка, бабуся, старша сестра або мама).

Вона ділилася з дівчиною своїм досвідом, розповідаючи, як треба шукати хорошого нареченого, як заміж за нього вийти і в шлюбі щасливо прожити, як виховувати гідних діток.

Вважалося, що дані в цей день благі поради і побажання від старших жінок молодшим, неодмінно здійсняться. А з просіяного борошна протягом дня дівчина мала спекти пиріжки і пригостити ними сусідів, родичів і знайомих.

Відкладіть сьогодні всі роботи по дому і проведіть день правильно

У наших предків вважалося тяжким гріхом працювати 18 грудня, вірили, що такими роботами людина ображає святого Саву. Особливо не можна сьогодні починати важливі й складні справи, тому що не вдасться отримати очікуваного результату.

Зате для сватання це одна з найбільш сприятливих дат у році. Вважалося, хто дівчину засватає на Саву, той проживе з нею у злагоді, любові та мирі до самої старості. Добре, якщо дитина з’явиться на світ 18 грудня, вона обов’язково виросте працьовитою.

А ось смерть в цей день у слов’ян вважалася дуже поганою прикметою. Люди так кажуть, в чиєму сімействі на Саву небіжчик трапився, ті через рік ще когось з рідних поховають.

Заборони сьогоднішнього дня

1. Сьогодні заборонена будь-яка жіноча домашня робота, допускалося займатися лише приготуванням їжі.

2. Вагітній не можна мити волосся в Савин день, інакше у дитина, яка з’явиться на світ, будуть проблеми з пам’яттю.

3. Тим, в чиєму господарстві коні є, 18 грудня суворо забороняється сваритися і лихословити. Лайка може негативно позначитися на тваринах. А з людиною, яка потім відправиться в дорогу на конях, міг в дорозі трапитися нещасний випадок.

4. Сьогодні в гості не бажано ходити. Слов’яни взагалі на Саву намагалися своє житло не залишати. Вірили, що в цей день злий дух здатний захопити людей в лісову гущавину, а там вони можуть заблукати і на холоді замерзнути.

Так що краще проведення часу сьогоднішнього вечора — зібратися всією сім’єю за чаюванням і поспілкуватися. Це гарна традиція, яку бажано дотримуватися і зараз. Адже в ритмі нинішнього життя рідко коли вдається побути всім разом і обговорити минулий день або насущні проблеми.

Народні прикмети на приказки на 18 грудня

 • Варвара мостить, Сава стелить.
 • Варвара мостить, Сава гвіздки гострить, Микола прибиває.
 • Варвара завалить, Сава засалить, а Микола закує.
 • На Саву зима річки засалює.
 • Якщо на Саву дме сильний вітер, то після Петрового дня (12 липня) і до кінця липня також слід було чекати сильного вітру.
 • Якщо сніг почав нерівномірно підтавати (з просвітами), то незабаром наступить відлига.
 • Якщо білки залишили дерева і на землю спустилися, то незабаром настане тепло.
 • Якщо снігур заспівав, то скоро підніметься хуртовина зі снігом і дороги розвезе.
 • Якщо дим волоком тягнеться – буде негода.
 • Сватання в Савин день принесе щастя молодим.
 • Народжені 18 грудня можуть багато чого досягти в житті. Носити їм слід хризоберил або хризоліт.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода