Різдво Христове 2021 православні (християни східного обряду) святкуватимуть у четвер, 7 січня. Католики (християни західного обряду) відзначали Різдво Христове 25 грудня.

Проти 7 січня віряни йдуть до храму на Всенощну, щоб разом відчути духовну радість Різдва Христа Спасителя.  

7 січня закінчується 40-денний Різдвяний (Пилипів, Апостольський) піст, тому цього дня нарешті на святковому столі православних сімей у великій кількості з’являються м’ясні та молочні страви.

Від 7 січня починаються 12-денні святки з вертепом та колядками, що закінчуються на свято Водохреща (19 січня).

Різдво Христове 2021 православні (християни східного обряду) святкуватимуть у четвер, 7 січня. Католики (християни західного обряду) відзначали 

Різдво Христове 25 грудня.

Проти 7 січня віряни йдуть до храму на Всенощну, щоб разом відчути духовну радість Різдва Христа Спасителя.  

7 січня закінчується

Різдвяний піст-2020: скільки триває, що можна їсти і чого не можна робити
40-денний Різдвяний (Пилипів, Апостольський) піст, тому цього дня нарешті на святковому столі православних сімей у великій кількості з’являються м’ясні та молочні страви.

Святкувати Різдво у православних церквах починають зранку 6 січня.

Як святкувати Святвечір
Вечір 6 січня, напередодні Різдва, називається Святвечір. Цього дня за церковним уставом - особливо суворий піст. Дозволяється їсти обрядову страву під назвою кутя.

Кутя - святкова каша (ячмінна, рисова, пшенична) з медом та родзинками.

У деяких регіонах України зберігається традиція - виставляти на стіл 12 пісних страв (це можуть бути просто горіхи, фрукти, овочі, соління).

Сідати вечеряти 6 січня можна лише після появи першої зірки - тоді, як волхви побачили зірку і прийшли привітати Богородицю та Йосифа із Різдвом Христовим.

Різдво Христове, історія
Напередодні Різдва Христового римський імператор Август повелів зробити перепис населення. Кожен іудей повинен записатися там, де жили його пращури. Марія та Йосип були з рода царя Давида. Тому повинні були прийти з Назарета, де в них був дім, до міста Давидового - Вифлеєма.

Коли вони нарешті доїхали до Вифлеєма, виявилося, що туди прийшло стільки людей, що не знайшлося жодної вільної кімнати.

Святе Сімейство змушене було ночувати у печері, куди пастухи загоняли худобу. Цю печеру ще звуть вертеп. Саме там, вночі і народився Ісус Христос - Син Божий, Спаситель світу. Діва Марія сповила немовля та поклала у ясла, де зазвичай клали їжу для худоби. 

Тієї ж ночі пастухи зазвичай вартували свою худобу, коли з’явився серед них Ангел Божий та повідомив про народження Спасителя світу на ім’я Христос, якого вони знайдуть сповитого у яслах вертепу. Після тієї промови явився перед пастухами сонм ангелів, які співали: “Слава Богу на висоті, і на землі мир, і у людях добра воля!” Пастухи пішли у печеру, усе розповіли Марії та Йосипу та вклонилися маленькому Христу. Незабаром до Святого Сімейства завітали й волхви з подарунками.

Поклоніння волхвів. Їхні дари 
Волхви - мудрі люди, що займалися вивченням зірок. У ті часи люди вірили, під час народження великої людини в небі з’являється нова зірка. А ще вірили у пророцтво про появу Месії - Царя Іудейського, що підкорить увесь світ. Тому, коли на небі з’явилася нова зірка, мудрі волхви Сходу на ім’я Мельхіор, Валтасар та Гаспар пішли вклонитися народженому цареві у Єрусалим.

Прийшли до царя Ірода, але немовляти там не знайшли. Тоді Ірод дуже збентежився і наказав волхвам знайти новонародженого царя та розповісти, де він перебуває. Він вже тоді замислив вбити немовля.

Волхви повернулися у пустелю шукати царське немовля. Зорієнтуватися їм допомагала та сама нова зірка - вона вказувала волхвам шлях до Вифлеєма, і зупинилася у місці, де перебувало Святе Сімейство. Волхви вклонилися Марії, Йосипу та маленькому Христу  та подарували золото, ладан та смирну (благовонне мастило). Саме тому золото, ладан й смирна звуть ще Дари волхвів.

Тієї ж ночі наснився волхвам сон із попередженням - не вертатися до Єрусалима і нічого не казати царю Іроду. Наступного ранку волхви так і зробили - не повернулися до Ірода, а одразу ж пішли додому.

Саме тому 7 січня, на Різдво Христове, церква шанує пам’ять волхвів Мельхіора, Валтасара та Гаспара, які послухали Божу волю і не доповіли Іроду про маленького Ісуса. 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода