19 серпня відзначають Преображення Господнє або Яблучний Спас. У цей день згадують євангельську подію, коли апостоли побачили Ісуса Христа в Преображенні. Згідно зі Священним Писанням, Ісус разом зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і почав молитися. У ту ж мить його вигляд змінився: обличчя просяяло, тіло і одяг залило Божественне світло. Побачивши це, апостоли наповнилися блаженством.

На знак подяки люди стали приносити в храми виноград і яблука. Частину плодів було прийнято освячувати – фрукти символізують духовну солодкість, яку відчули учні Христа в момент його перетворення. Звідси і пішла друга народна назва свята – Яблучний Спас.

На Яблучний Спас освячують яблука і виноград нового врожаю, а після цього фрукти прийнято відносити на кладовище і залишати на могилах покійних.

Вважається, що в цей день яблука мають особливу силу, можуть виконувати бажання і позбавляти від хвороб. Особливо, якщо відрізати шматочок, вмочити його в мед і з’їсти.

Цього дня прийнято запікати яблука, пекти пироги і млинці з яблуками. Згідно з народними традиціями, пироги слід пекти з пісного тіста. З яблук також можна приготувати компот і варення. Також в цей день дозволяється трохи послабити піст: вживати в їжу рибу і випити трохи вина.

Повір’я

У часи Київської Русі вірили, що якщо в день Преображення Господнього розчесати волосся гребенем з яблуневого дерева, то локони будуть густими і пишними.

Віруючі вважають, що до Яблучного спаса не можна їсти яблук. Така заборона пов’язана з давнім повір’ям, згідно з яким ангели на небесах пригощають померлих дітей фруктами. Якщо мама покійної дитини з’їла яблуко завчасно, малюкові на тому світі Гостинець не дістанеться.

У свято Преображення Господнього заборонено працювати, крім збору врожаю і приготування їжі. Так, наприклад, не можна шити, займатися прибиранням і ремонтом.

Освяченими в церкві яблуками прийнято пригощати нужденних і дітей. Вважається, що чим щедріше роздасиш яблука – тим прихильнішою буде доля.

Раніше по погоді на Яблучний спас передбачали, яким буде наступний сезон: якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати осінь мокру. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами. Який Яблучний Спас – такий і січень буде.

Прикмети на Яблучний Спас:

Яка погода буде 19 серпня, такою буде і Покрова 14 жовтня.

Яблучний Спас – тримай рукавиці про запас.

Якщо фрукти виявилися гнилими, то наступний рік буде складним і важким.

Ті, кого задобриш на Яблучний Спас, допоможуть протягом року.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода