21 вересня православні християни відзначають одне з двунадесятих церковних свят - Різдво Пресвятої Богородиці. Богоматір завжди шанували як помічницю і заступницю всіх людей, а також покровительку жінок, незаміжніх дівчат, матерів.

Історія свята

Відповідно до вчення Церкви, народження Пресвятої Богородиці - Матері Ісуса Христа - не було подією випадковою і звичайною, оскільки Їй була відведена важлива роль в здійсненні божественного плану порятунку людства. Давня традиція християнської Церкви розглядає багато старозавітних пророцтв і прообразів як вказівку на народження Богородиці. З моменту появи Марії на світ і починається історія Нового Завіту.

Згідно з переказами, батьки Діви Марії були благочестивими людьми, але дітей мати не могли. Дуже страждали від цього, бо в ті часи вважалося, що бездітні сім'ї прокляті. Вони були обмежені в правах і навіть не могли приносити жертви в храмі.

Іоаким в скорботі пішов у пустелю для молитви, а його дружина залишилася вдома на самоті і теж молилася. У цей час їм обом було видіння ангела, який сповістив, що «Господь почув молитви твоєї, ти зачнеш і народиш, і про потомство твоєму будуть говорити в усьому світі». Після цього благовістя Іоаким і Анна зустрілися біля Золотих воріт Єрусалиму.

Після цього Анна зачала. Подружжя дало обітницю присвятити свою дитину Богові і, як було тоді в звичаї, віддати її в Єрусалимський храм для служіння до повноліття. 21 вересня (8 вересня за старим стилем) у Іоакима і Анни народилася дочка, яку назвали Марією. Згідно із загальноприйнятими переказами, яких однаково дотримуються православні і католики, Діва Марія народилася в будинку подружжя, який знаходився в північно-східній частині Єрусалиму. Зараз це територія Мусульманського кварталу Старого міста, близько Левових воріт. Однак місцезнаходження цього будинку православні і католики вказують по-різному: відповідні місця відстоять один від одного приблизно на 70 м. На місці, яке вказують православні, побудований монастир святої Анни, на першому поверсі його є церква в честь Різдва Богородиці, а під самою будівлею монастиря збереглася печера, яка була, за переказами, частиною будинку Іоакима і Анни.

На жаль, рік народження Марії не є досконально відомим. Сталося це під час правління Ірода Великого (48-14 р до н.е.). Знають тільки, що святом ця подія церква визнала в VI столітті.

Традиції

На честь Різдва Пресвятої Богородиці господині зазвичай накривали пишні столи, пригощали жебраків і нужденних. Жінки, які чекають дитину, здійснювали обряди: виходили на гору, щоб молитися Діві Марії про легкі пологи, а потім спалювали сплетені заздалегідь вінки - прощалися з безтурботною юністю. Також був звичай вмиватися річковою водою - люди вірили, що вона володіє цілющою силою.

У православних християн тісно переплелися церковні і народні традиції святкування Різдва Богородиці. Приблизно в цей період закінчувалися сільськогосподарські роботи в полі і починалася підготовка до зими.

Люди в своїх молитвах дякували Богородиці (Матері - Сирій-Землі) за зібраний урожай і просили допомоги на наступний рік. Вважалося, що вона дає благополуччя, протегує землеробству. Для цього жінки виходили на берег річки і водили хороводи навколо найстаршої за віком дівчини. Згідно з переказами, такий обряд гарантує хороший урожай наступного року. У деяких місцях досі 21 вересня відправляються поминки по мертвим.

У народі свято називалося «Мала Пречиста». У цю пору зустрічали осінь, влаштовували святкові гуляння, ходили один до одного в гості, вшановували молодят, накривали багатий стіл. Пречиста - нестроге свято, тому постити не обов'язково - можна дозволити собі улюблені частування. Проте, від прибирання в будинку краще відмовитися. Також не рекомендується шити, в'язати і готувати.

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода