У вівторок, 16 липня, в Україні набув чинності Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Документ став чинним за два місяці після опублікування його в урядовій газеті «Голос України». Докладніше про всі нововведення розписав «Укрінформ».

Зокрема, цей закон передбачає створення Національної комісії зі стандартів державної мови та запровадження посади уповноваженого із захисту державної мови. Нацкомісія затверджуватиме вимоги до рівнів володіння державною мовою для набуття громадянства України, проводитиме відповідні іспити і вже за їх результатами видаватиме сертифікати.

Уповноважений розглядатиме скарги та зможе штрафувати суб’єкти господарювання за порушення вимог закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Відповідно до закону, володіти державною мовою і застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані:

Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем'єр-міністр, усі члени уряду, керівники держустанов, підприємств і відомств, державні службовці та посадовці всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати й нотаріуси, керівники закладів освіти, педагоги і медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Законом також передбачена організація безкоштовних курсів української мови для дорослих.

Водночас передбачається, що володіння українською стане обов'язковим для осіб, які мають намір отримати громадянство України. Для цього необхідно буде скласти іспит про рівень володіння державною мовою.

 
Фото "Obozrevatel"

Разом з тим іноземні військовослужбовці, які служать у ЗСУ і мають державні нагороди, а набуття ними українського громадянства становить державний інтерес, зможуть отримати його без засвідчення рівня володіння державною мовою. Вони повинні будуть опанувати її протягом року з дня набуття громадянства.

Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Водночас закон передбачає, що супровід культурно-мистецьких, розважальних і видовищних заходів в Україні має здійснюватися державною мовою. При цьому, достатньо бажання одного учасника заходу, щоб зобов'язати організаторів забезпечити його переклад.

Законом визначаються особливості застосування державної мови у сфері культури, телебачення і радіомовлення, друкованих ЗМІ, у сфері обслуговування споживачів та інших галузях.

Так, за п'ять років стане чинною норма закону, за якою квота на українських контент в ефірі телеканалів має становити 90%.

Відповідно до закону, за 30 місяців всеукраїнські друковані ЗМІ, а через п'ять років і місцева преса, повинні мати українську версію.

При цьому, закон дозволяє випускати версії й іншими мовами. Втім, видання, що виходять мовами ЄС і кримськотатарською, можуть не мати української версії. Також видавництва та книгарні повинні за два роки мати не менше половини асортименту книг українською мовою.

Фото ілюстративне, з Мережі
Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушень прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами. Максимальна сума штрафу становитиме 11 900 грн.

Ці норми закону почнуть діяти через три роки.

 

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода