Вчора і позавчора відбулася дуже напружена сесія районної ради. Проблема виявилася в тому, що на початку року депутати розподілили залишки освітньої субвенції, яка утворилася від економії зарплатного фонду вчителів району за 2018 рік. Тої економії виявилося більше 20 млн гривень. Але 4 млн 600 тисяч тоді область зразу забрала на інші райони. А 10 мільйонів депутати на початку року вирішили направити на ліцей. Але до цього часу гроші виявились не освоєні.

Для розуміння: до 2017 року освітню державну субвенцію, яка визначається з розрахунку в першу чергу кількості учнів, можна було витрачати на зарплату та утримання шкіл, а з 2017 року держава забезпечує лише видатки на заробітну плату педагогам, а матеріальне забезпечення та заробітні плати технічним працівникам та бібліотекарям поклали на місцевий бюджет, тобто, в нашому випадку, на районний бюджет. І тільки зекономлені на зарплатах вчителів на кінець року кошти можна на наступний рік витрачати на оновлення матеріальної бази тощо.

Свою долю економії коштів учительських зарплат тоді просила Старосільська ОТГ - 4 млн за їхніми розрахунками. Але районні депутати віддали старосільцям тільки два мільйони, аргументуючи це тим, що у 2018 році виділили з районного бюджету один мільйон грн на добудову старосільської школи (цифри не сходяться, але скільки дали - стільки дали).

Десь 5 мільйонів тоді, на початку року розподілили по школах району, а 10 мільйонів керівники району випросили на рокитнівський ліцей - школу в селі Рокитному. Щоб хоча би розпочати там якісь роботи і надіятись, що далі держава буде змушена виділити кошти на побудову там нової школи. Депутати районної ради проголосували за таке рішення.

І от пройшло 10 місяців - а 10 мільйонів освітньої субвенції лежать незворушно. І це при тому, що держава тримає на контролі це діло, і бачить, що Рокитнівському району гроші просто не потрібні. В той час як всі центральні і особливо південні райони області не мають грошей навіть на зарплати. А наближається кінець року, а там область подивиться на неосвоєні 10 мільйонів і що? Правильно - забере всю економію за 2019 рік на інші райони. А то й як мінімум переполовинить ще й ці 10 мільйонів, якщо вони зайві в Рокитнівському районі.

Враховуючи непросту ситуацію з державним бюджетом, бунти учителів через невиплату зарплат в інших областях, в цьому можна фактично не сумніватися. Та й скажіть - який господар району буде тримати під подушкою кошти, якщо є нагальні проблеми в багатьох інших школах району?

Розуміння цієї ситуації змусило депутатів районної ради поставити питання розподілу невикористаних коштів на позавчорашній сесії районної ради. Мою пропозицію про це навіть поставили на голосування, але вона не пройшла позавчора, обговорення зайшло в тупик, бо не всі з цим були згодні, особливо деякі депутати з села Рокитного, які питали, що вони мають сказати батькам учнів ліцею (в тому числі непростим це питання стало для голови районної ради). Вирішили продовжити сесію на наступний день, тобто на п'ятницю 25 жовтня, запросити батьків на сесію і разом з ними вирішити це питання.

Батьків та вчителів з ліцею прийшло десь, мабуть, біля сотні чоловік. Дебати йшли дуже гострі. Врешті решт зробили перерву. Після перерви 20 депутів з 24 присутніх проголосували за розподіл 6 з половиною мільйонів (орієнтовно, бо в результаті довгих перемовин текст рішення зачитували з голосу):

На актуальний ремонт, реконструкцію шкільних приміщень:

Школа-ліцей в селі Рокитному - 1 млн 490 тисяч грн (дах)
Остки - 500 тис. грн
Біловіж - 500 тис. грн
Карпилівка - 450 тис. грн
Борове - 400 тис. грн
Томашгород - 300 тис. грн
Дерть - 290 тис. грн
Гімназія - 250 тис. грн
Єльно - 200 тис. грн
Осницьк - 200 тис. грн
Масевичі - 199 тис. грн
Сновидовичі - 150 тис. грн
Школа №3 - 120 тис. грн
Кам'яне - 56 тис. грн
Хміль - 50 тис. грн
Березове - 34 тис. грн.

На придбання матеріалів та обладнання довгострокового користування:

Школа-ліцей в селі Рокитному - 359 тисяч грн
Карпилівка - 238,5 тис. грн
Березове - 225 тис. грн
Нетреба - 110 тис. грн
Сехи - 70 тис. грн
Біловіж - 60 тис. грн
Крута Слобода - 50 тис. грн
Гімназія - 45 тис. грн
Сновидовичі - 25 тис. грн
Блажево - 25 тис. грн
Купеля - 25 тис. грн
Остки - 20 тис. грн
Масевичі - 20 тис. грн
Борове - 13,5 тис. грн.

Три з половиною мільйони вирішили таки залишити ліцею на можливі нагальні питання щодо проекту школи та початку робіт. Не голосували за такий розподіл Кушнір Микола, Берташ Олексій, Анатолій Крупенко, Микола Новоселецький. Причому Берташ і перед сесією, і на сесії був одним з тих, хто найбільше обстоював розподіл коштів (саме під час його виступу з відстоюванням розподілу половина батьків покинула зал), але чомусь не проголосував. А Новоселецький з трибуни розказував про те, як необхідно залишити всі гроші ліцею, бо треба робити там нову школу. Але побудова нової школи в селі Рокитному - це десь 170 мільйонів. А в 2015 році, коли там уже був готовий проект, ту школу можна було збудувати за орієнтовно 70 млн. Де він тоді був?

Питання: чому лежав той проект без руху 4 роки, чому відповідальні керівники, які сьогодні збурюють людей в селі Рокитному, чому вони не їздили в область, в Кабінет міністрів і не вибили коштів на школу? Що їм тоді заважало це робити? Ніколи було? А зараз проект прийшлося переробляти, заплатити за це знову немало коштів з місцевого бюджету і тепер захотіли за 10 мільйонів почати будівництво? То чому за 10 місяців не почали?

До речі, в своєму виступі виконуючий обов'язки голови РДА Олексій Берташ розказав про те, що він подав на область головні проблеми району, з яких першою є випалювання деревного вугілля і дороги, а другою - побудова школи в селі Рокитному. Але хіба хтось не знає, при кому виникла проблема бочок на випалювання деревного вугілля в районі і куди возили "бочкарі" хабарі за дозвіл палити ліс?

А друге: а хіба вже кудись зникла тема побудови шкіл в Березовому і Карпилівці?

Віктор Рудницький на сесії навів ряд прикладів, як раніше будували школи в Глинному, Познані тощо, і що при бажанні все можна вирішити дуже швидко. Але для того треба думати про дітей і школу, а не про власні заробітки.

Після голосування присутні в залі батьки почали кричати "ганьба". Кому вони ту "ганьбу" кричали? Тим, хто розподілив частину залишків освітньої субвенції всього району на найбільш нагальні проблеми шкіл району (ремонт покрівель, заміну котлів, ремонт опалення тощо), щоб не були забрані ці кошти на зарплати вчителям в інші райони області?

Чи ганьба тим, хто чотири роки просидів, а тепер підставляє під ризик 10 мільйонів гривень державних коштів, які держава як дала, то так може і забрати?

Анатолій Герасимчук,
депутат районної ради

Фото з сайту районної ради

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода