Вчора на сторінці "Нашої Рокитнівщини" в фейсбуці розгорілась жвава дискусія після допису про бажання депутатів районної ради прийняти рішення про створення однієї ОТГ в районі. Ось цей допис:

Про районних депутатів. Вчора на президії районної ради, перед сесією, депутати обговорювали питання перспективного плану створення ОТГ в районі. Як відомо, зараз всюди звучить, що чим більша громада, тим вона більш фінансово спроможна. Маленькі громади було доцільно створювати раніше, коли держава виділяла мільйони для стимулювання утворення ОТГ. Після примусового об’єднання всіх таких коштів уже не буде, а значить, треба буде надіятися тільки на власні сили.

В Рокитнівському районі заплановано дві громади: Рокитнівська і Березівська. В Березівську має входити також Глиннівська і Кам'янська сільради. Очевидно, що така громада з трьох сільрад буде мати проблеми з фінансуванням на розвиток громади. Зараз все частіше на практиці приходять до висновку, що найбільш ефективною є одна громада на район. У зв’язку з тим, що обласна сесія 29 листопада буде обговорювати остаточний перспективний план утворення ОТГ в області, більшість депутатів Рокитнівської районної ради хотіли прийняти рішення ради про внесення змін в перспективний план щодо утворення однієї ОТГ в районі. Але один депутат виступив проти - Микола Новоселецький. А в зв’язку з тим, що на сесію прибуло всього 18 депутатів з 34-х, і навіть один голос вирішував все, то питання про одну ОТГ на сесію так і не винесли.

Дивно, чому депутат від Рокитного Новоселецький так вчинив, адже Березівська ОТГ відтягне доволі немало грошей, яких і їй не вистачатиме, але й фінансування центральної лікарні, ДЮСШ, музичної школи, бібліотек, методичного кабінету тощо буде також мати проблеми.

Отаких маємо депутатів: одні взагалі ігнорують сесії, інші мають якусь свою особливу точку зору на майбутнє району.

І ще два моменти. Перший: байдужість більшості людей в селах, які профукали 5 років і сотні мільйонів гривень державної дотації, які могли би за цей час піти на села для розвитку. А тепер деякі кричать, що ще не все втрачено, що ще заживуть. Втрачено. Назавжди. А дотацій не буде таких більше.

Другий момент: одна людина може вирішити все. Долю майбутнього району.

P.S. Враховуючи коментарі обуреного жителя, мабуть, з Березового, наводим слова Міністра розвитку громад та територій України Альони Бабак: на сьогодні 73% ОТГ - дотаційні.

На цей допис бурхливо зреагували деякі жителі Березового та Старого Села. Березівчани почали стверджувати про їхню фінансову спроможність, про негарне Рокитне, яке забирає їхні гроші, і навіть про різне етнічне походження жителів південної і північної частини Рокитнівського району, про "стрімкий розвиток" Старосільської ОТГ. Втрутився в дискусію і депутат обласної ради від Березового Валерій Редько. А депутат районної ради від Старого Села Наталія Жук написала, що "просто вражена тим, як всі дбають про Старосільську ОТГ".

Давайте тоді розберемось в цій темі більш детально.

Старосільська ОТГ не була передбачена в перспективному плані Рівненської ОДА, який був затверджений Кабміном (не передбачена вона і на даний момент - нема її в перспективному плані, в районі передбачено дві громади: Рокитнівська і Березівська). Висновок Рокитнівської РДА був однозначний: Старосільська ОТГ - фінансово неспроможна. Були випадки, коли навіть кошти на зарплату працівникам Вежицької сільради виділялись з районного бюджету, ситуація в Старосільській сільраді була не набагато краща. Але тодішній Старосільський сільський голова Григорій Ковалець дивився на приклад сусідньої Миляцької ОТГ в Дубровицькому районі і взявся за  утворення Старосільської ОТГ разом з Вежицькою сільрадою, голова якої не стала противитись, бо там реально навіть на зарплату ледве нашкрібували. Про це говорив і екс-голова Рокитнівської РДА Микола Кушнір ще в 2017 році на скандальних зборах робочої групи по утворенню ОТГ в районі:

На цьому відео Микола Кушнір веде себе по-хамськи (і це хамство, замість того, щоб спокійно пояснити людям і допомогти їм розібратись, а десь і підштовхнути, допомогти на рівні області, також спрацьовувало проти утворення ОТГ в районі), але він правий в тому, що саме голови сільрад позбавили свої громади державних мільйонів. Треба розуміти, що утворення ОТГ - процес добровільний, і потрібно тільки бажання голови сільради або активних членів громади. Таке бажання було ще у Сновидовицькій сільраді - утворити ОТГ разом з Біловізькою сільрадою. Але в тому випадку Біловізька сільрада не дала своєї відповіді на офіційне звернення Сновидовицької сільради, висловивши бажання десь в майбутньому увійти в Рокитнівську ОТГ. Думаю, що підтримав таке рішення голови Біловізької сільради і сам Микола Кушнір, так само він був проти утворення Старосільської ОТГ (тобто говорив одне, а робив інше). Я ж з самого початку підтримував і обстоював як обраного від УКРОПу голову Старосільської сільради Григорія Ковальця у його бажанні створити Старосільську ОТГ, так і створення Сновидовицької ОТГ. В результаті спротиву Біловіжа села Сновидовичі, Остки, Будки Сновидовицькі, Біловіж, Купеля і Мушні втратили можливість отримати додаткові державні кошти на розвиток своєї території. А Старосільська ОТГ таки була утворена і в 2019 році отримала десь 10 мільйонів додаткових коштів від держави.

Окрім того, ОТГ отримала в своє розпорядження і 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) - основне джерело надходжень до районного бюджету. На 500 працюючих - це приблизно до півмільйона гривень на місяць. Звичайно, що на ОТГ лягає додаткова нагрузка по фінансуванню забезпечення діяльності закладів освіти, медицини, соціальної і комунальної сфери. А це додаткові робочі місця та матеріальне забезпечення. Потрібно розуміти, що держава фінансує тільки зарплату вчителів і медиків, а з місцевого бюджету йдуть витрати на технічний персонал шкіл, на бібліотекарів, на дофінансовування зарплат медиків у разі нестачі державних коштів, а також на опалення, електроенергію, водопостачання, пальне, ремонти тощо. 

Березівчани вперто надіються на те, що держава продовжить виділяти державні дотації на розвиток ОТГ. Але це не так. Дивіться: держава кожен рік виділяла на розвиток ОТГ, умовно кажучи, мільярд гривень. Мільярд в 2015-му, мільярд в 2016-му і так далі. Зі збільшенням кількості ОТГ сума виділених коштів на певну окрему ОТГ з кожним роком зменшувалася. Про це багато говорили, про це і я писав не раз, але ніхто в районі цього не чув і, виходить, і зараз не чує: що треба брати державні гроші, поки їх дають. Після примусового об'єднання усіх додаткові кошти на ОТГ чи ще будуть хоч трохи - то велике питання. Враховуючи непросту економічну ситуацію в країні і бажання центральної влади перекласти побільше проблем на місцеві влади.

А тепер давайте ще раз глянемо на "стрімкий розвиток" Старосільської ОТГ. Розвиток - це утворення нових робочих місць, розвиток і легалізація бізнесу, легалізація тіньових АЗС, створення підприємств - щоб потім, коли зупиниться державна підтримка, була можливість самофінансування. Що з того ми зараз маємо в Старому Селі? Знаємо з повідомлень преси про найвищий в області рівень державних дотацій в Старому Селі - 66%. Ми навіть не можемо побачити і проаналізувати діючий стан Старосільської ОТГ, на відміну від усіх інших ОТГ, тої ж Миляцької, з якою межує Старосільська. В Миляцькій ОТГ є свій сайт, де можна побачити все: і стратегію розвитку, і фінанси, і тендери тощо.

 08.36.56

 

В Старосільській громаді ми цього не бачим. Сайт створений тільки у вересні, але знайти його за пошуком чомусь неможливо, сторінка Старосільської ОТГ в фейсбуці зупинилась записом від 16 серпня. Тому як працює "пілотний проект" (як говорить про Старосільську ОТГ рокитнівський сільський голова Петро Гончар на відео вище), ми поки що точно сказати не можемо. Бо окрім коштів потрібні ще й грамотні кадри. А з цим також не так просто у віддалених селах. І так як відбулося у Клесівській ОТГ, де заступником голови ОТГ стала колишня начальник фінансового управління Сарненського району - так не всюди буває. 

І на закінчення: хто хотів грошей і розвитку своєї громади - той це має. А хто тільки ля-ля - той нічого не має. Дискутувати про перспективний план можна, але краще не говорити, а робити. Якщо нічого не зміниться, то Березівська ОТГ буде. Не зважаючи на небажання Глиннівської і Кам'янської сільрад туди входити. Адже ніщо не заважало Глинному і Кам'яному утворити своє окреме ОТГ - часу було більш ніж вдосталь. Але чи буде фінансово спроможною Березівська ОТГ без державних дотацій? Бо ділити державні гроші уміють всі, а чи всі уміють заробляти свої?

Анатолій Герасимчук,
депутат районної ради,
голова районного осередку УКРОПу

На "закуску" - двохрічне відео зі Старого Села):

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода