Принижувати інших – набагато гірший вигляд гордині, ніж возвеличувати себе не по заслугах.

Франческо Петрарка

Гординя – відлуння колишнього приниження.
Степан Балакін

Нас принижують не так «королі», скільки люди рівні нам, але в своєму марнославстві які вважають себе королями. Але бажання бути «вище» інших – це є ницість, яка намагається піднятися за чужий рахунок.

Марнолюбна нікчема радіє чужому болю, стає «енергетичним» вампіром, яка харчується чужим стражданням. Нікчема вишукує слабкі місця людей, щоб відчувати владу над ними. Звідси ростуть ноги у тому числі: егоїзму, снобізму, честолюбства, гордині, зоряної хвороби і почуття власної важливості. Одягаючи всі ці пихаті маски, ці «королі» і «королеви» бравують перед власним приниженням всередині себе.

Це відбувається, коли людина переживає тривалий час приниження. Тоді вона втрачає самоповагу, а самооцінка її стає заниженою. Вона ховає свій біль, захищаючись маскою удаваної особистості, яка штучно сконструйована, щоб заховати психічну травму. У міру наростання внутрішнього розколу, психіка стає все менш стійкою, і людина перебуває в безперервній напрузі, тому що не може бути собою, не може розкрити ні іншим, ні навіть самому собі своє нутро, понівечене кривавою раною приниження.

З такою раною в душі людина хворобливо сприймає будь-яку критику, випадково почуту, сторонній сміх бере на свій рахунок, як насмішку над нею, і навіть безневинне зауваження їй нагадує про пригнічене приниження.

Сторонній критик при цьому іноді сприймається так, наче він розкусив приниженого, виявив його таємницю психічної рани в душі, заліз під шкіру, і, дізнавшись слабке місце, вколов в самий його епіцентр.

Все це – персональні галюцинації пораненої душі. Саме тому психотерапевт, вислуховуючи клієнта, в якийсь відповідний момент може поставити запитання про подібні випадки з минулого. Може бути, в далекому дитинстві, коли дитина була не в силах переварити приниження, це переживання було витіснене в його несвідоме. А в несвідомому душевні рани незагойні, вони продовжують кровоточити. Щоб зцілитися, необхідно терпляче розкриватися, дивитися в обличчя власним страхам.

Не дивно, що навіть безневинна критика може викликати в пораненій душі ненависть. Принижена і марнославна людина ласа на лестощі, і вкрай залежна від думки оточуючих. Колись принижена людина часто перестраховується, захищаючись навіть там, де нападом і не пахло.

У такій ситуації роль психолога може виявитися незамінною. Страждущій людині необхідно, щоб її просто вислухали, дозволили бути собою, прийняли без всяких оцінок, чуйно і з повагою до її сутності.

Усі психічні «хвороби» – переборні. Наші слабкості – просто ті психічні «м’язи», над якими нам необхідно попрацювати в першу чергу, обертаючи слабкість в силу.

Розуміння того, як діє наша психіка, як ми прив’язуємося до маятника приниження і марнославства, допомагає привернути увагу до цих психічних механізмів. Але навіть їх свідоме розуміння ще не гарантує повного звільнення від цих переживань. 

Якщо людина стверджує, що у неї немає гордині і почуття власної важливості, скоріше всього, це значить, що гординя у неї розвинена настільки сильно, що заважає людині визнати її ж наявність.

Вона може стати успішною і процвітаючою людиною, але навіщо їй ставати марнославним ідіотом? Такі імпульси варто гасити на корені.

Вихід з цієї болючої подвійності – тривала систематична усвідомленість, чуйність і уважність до проявів своєї психіки. Щоб не включатися в цю гру, будьте чесні з собою. Чи так важливо, що керує іншими людьми? Постарайтнсь зрозуміти, що керує Вами.

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода