Захисні маски наразі б’ють рекорди популярності в усьому світі. Адже саме цей елемент захисту є обов’язковим в громадських місцях у всьому світу. В Україні на початку пандемії цей товар був у величезному дефіциті і його вартість іноді суперечила здоровому глузду.

Скільки коштують маски нині, від чого залежить їхня вартість та чи має хтось її контролювати - у сюжеті Сніданку з 1+1.

Днями редакція "Сніданку" отримала фото документа про закупівлю медичних масок виконавчим комітетом Луцької міської ради. Придбали 86 тисяч штук. Вартість одної маски склала 2 гривні 60 копійок. Ця ціна нижча від середньої у країні. Тому виникло запитання, чому так дешево і як взагалі формується ціна. 

До початку пандемії вартість одної маски в Україні коливалась від 58 копійок до гривні і десять копійок. Із запровадженням карантину ціна підскочила до 25-27 гривень за одну штуку. Потім ринок поступово стабілізувався, а тому нині середня ціна коливається в межах 3 гривень 30 копійок – 6 гривень 90 копійок за маску.

В Асоціації фармацевтів України пояснили, що маски, які зараз можна побачити на прилавках, могли закуповувати раніше. Тобто за зовсім іншою ціною. Луцька міська рада купувала вже за новими цінами, коли ринок заспокоївся. Також на вартість впливає якість, кількість шарів, відповідність нормам захисту. 

Варто пам’ятати, що дешеві маски – не означає хороші. Саме тому перед покупкою варто перевірити всю інформацію про товар. "Це маски неопренові. Незрозуміло, яким чином вони виготовляються, хто їх шиє, яким чином їх взагалі доставляють кудись, яким чином вони зберігаються тощо", - каже голова Асоціації фармацевтів України Євген Смичок.

У профільній асоціації пояснюють, що націнка не така вже й велика. "Вартість на будь-який лікарський засіб або на маску, яка не є лікарським засобом, фактично на понад 80% складається з тієї вартості, за яку її фактично продає виробник", - додає фахівець. 

Тобто аптеки закладають у вартість транспортні видатки та власний заробіток, але по факту це не понад 20% від вартості. Хоча в антимонопольному комітеті розповідають інше: на початку карантину і виробники, і продавці все ж зловживали. "Ми відкрили справу у квітні проти виробників масок, постачальників та мереж аптек. Мережам аптек було надано обов'язкові до розгляду рекомендації, які вони виконали відразу, зробивши націнку на маску не понад одну гривню", - каже голова Північного міжобласного відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький.

В антимонопольному комітеті пояснюють, процес розслідування складний, тому триває й досі. Утім, прилюднити результати обіцяють найближчим часом. "Нам потрібно довести змову. У даному випадку змову між компаніями, що вони якимсь чином змовились щодо підняття одночасного ціни на одноразові маски", - додав він.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода