Усього в Україні святкують три Спаса, а Медовий Спас — перший із них. Щорічно свято припадає на 14 серпня й має іншу назву, Маковея.

Від Маковія починається Успенський піст. Він так само суворий, як i Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успiння).
Другий Спас, або Яблучний, припадає на 19 серпня. Третій Спас найчастіше називають Післяуспінням або Хлібним Спасом і пов’язують його у народі із У народі його ще називають Першим Спасом або Спасом на воді. За давніми переказами, князь Володимир саме цього дня прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей Спас «Спасом на воді».

Сьогодні досхочу їдять мед, не дарма ж Спас Медовий, а також чистять та впорядковують криниці й джерела.
За давнім звичаєм на Медовий Спас віруючі приносять у храми мед для освячення. Традиція ця пов’язана зі стародавньою настановою – перший урожай приносити Богові і лише після цього споживати самим.
Цього дня у храмах також освячують букети з трав та квітів – «маковійчики». Здавна вважається: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство.

Свято Маковея — це поєднання двох світів, тобто, народних українських традицій та християнських легенд. 

Його відзначали ще стародавні слов'яни. Назва «Спас» походить від скороченого «Спаситель».

Серед українців свято Маковія одне з найпоетичніших і найшановніших. У дохристиянські часи цього дня вшановували Богів Спасів і освячували квіти, городину та криниці. Зрештою, прийнявши християнізовану назву, люди зберегли давні традиції і дотримуються їх до сьогодні.закінченням літа – свято припадає на 29 серпня.

Православні називають Медовий Спас по-своєму - День Чесних Древ Хреста Господнього. Це давнє свято, присвячене також збору меду. Саме до цього часу на пасіках закінчується річний цикл накопичувальний і приходить пора підрізати бджолині стільники, заповнені запашним медом під саму зав'язку. Як не відзначити таку знаменну подію! Причому це не ексклюзивне шоу, придумане слов'янами, подібне свято весело і смачно відзначали і стародавні греки, і римляни, і єгиптяни, і німецькі племена в повному складі. Наші предки пекли на Медовик пряники, природно, з медом, їли їх на сніданок, обід і вечерю, запиваючи медовим квасом і вихваляючи тодішніх улюблених божеств - Велеса і Даждьбога.

Тільки через сторіччя, перш ніж вдаватися до солодкого життя і їсти природні дари, стали нести перші зрізані стільники до церкви. Там їх освячували, а потім їли самі, поминали померлих і роздавали на паперті, примовляючи: «На перший Спас і жебрак медку спробує».

Є у першого Спаса і друга назва - Мокрий. В давнину справедливо вважали, що початок серпня - це кінець літа. І, проводжаючи теплі деньки, народ поспішав і сам вдосталь накупатися в найближчих водоймах, і коней, іншу домашню худобу помити. Християнство, прийшовши на слов''янські землі, розсудливо використовувало цей древній ритуал у своїх цілях і перетворило його в масовий обряд хрещення.

«З Мокрого Спаса вода холодить, а серпи гріють». Ця народна приказка відкриває ще один сенс першого серпневого свята. Починалася жнива, а слідом - посів озимих хлібів. Працюючи в поті чола, стародавні женці не забували і про інший бік тодішнього життя - містичне. 

Інші традиції на Маковея

Окрім освячення продуктів, квітів, меду — святили також воду у всіх водоймах поряд із домом: озерах, річках, ставках, криницях тощо. Деякі дівчата, як і в інші важливі народні свята, бралися ворожити.

Не можна в день свята прибирати та займатися важкою хатньою роботою, сваритися та бажати зла, влаштовувати надто гучних гулянок. Також, деякі люди починають у цей день поститися: Успенський піст триває з 14 серпня по 27 серпня включно.

 

if facebook 834722   if youtube 834723   if twitter 834708

Оголошення

Погода

Погода